Posts

Showing posts from October, 2014

Chile Rellenos Casserole

Image
Serves 4, approx. $.75 per serving Ingredients 2 cans of diced green chiles, drained (or 3 roasted, peeled, and seeded fresh poblanos) 1/4 c. flour 1/2 c. milk 4 eggs 1/2 tsp. salt 1/2 block Colby Jack Cheese, shredded
1 box Jiffy Mix Corn Bread 1/3 c. milk 1 egg



Directions 1. Preheat oven to 400* 2. Layer chiles on the bottom of a 8x8 square baking dish (or similar). 3. In a medium bowl whisk together 1/4 c. flour and 1/2 c. milk until all lumps are gone. Add more milk if needed. Whisk in 4 eggs and 1/2 tsp. of salt. Pour egg mixture over chiles. 4. Bake for 5 minutes or until eggs begin to set around the edges. While baking mix the Jiffy cornbread as directed on the box. (You can use the same bowl - I won't tell.) 5. Remove from oven, top with shredded cheese and then gently pour corn bread batter over top.  6. Continue baking for 15-20 minutes or until cornbread has set all the way through the middle.  

ALDI-Only Challenge Week 10: $52.42

Almost there- 2 more weeks and then I will confess where I cheated:)


Silicone Bakeware -Muffins Pans! (2) $5.98Premium Coffee $4.99 -Thanksgiving buy aheadTortilla Chips $1.19Organic Baby Spinach $2.49Apple Pecan Strudel $1.50 - Oktoberfest Markdown!Organic Bananas $1.28Shells and Cheese $1.29 - requested by the 5-year-oldWhole Milk $2.89Diapers $4.99Corn Tostadas  $1.49Corndogs $2.19 - requested by the 34-year-oldEggs $.99 - Woo hoo! Egg price back down (butter next?)Lime $.19Artichoke and Cheese Strudel $1.50 - Another markdown!Colby Jack Cheese Block $1.89Popcorn Chicken - combining this with wing sauce for a World Series Snack - Go Royals!Gala Apples $1.89Minced Garlic $1.99 - they were out of the fresh stuff:(Anjou Pears $1.19String Cheese $2.79Acorn Squash $.69Tax $4.24 Total: $52.42
Meal Plan Week of 10/25-10/31
Saturday: Baked Fish, Mashed Potatoes, and Acorn Squash Sunday: Chile Rellenos Casserole Monday: Bean Tostadas (using the linked recipe for the beans) Tuesday: White Chili w/…

ALDI-Only Challenge Week 9: $90.92

I cut it pretty close this week because I made a fatal mistake in grocery shopping. I brought the WHOLE family! I can shop pretty well with just my two boys since I have deal with my five-year-old that he gets $1 to spend when we go to the store. He knows if he asks for other things that are not on my list, then the answer will be no. He does a great job of not asking for treats and junk food beyond what his one dollar will buy. His dad is a different story. We were all out and about this Saturday morning and I figured we would just knock out shopping and go together as a whole family. My shopping list below is evidence of what happens when my husband tags along. Bold print items were not on my list:) I guess I can be relieved that we went to ALDI and not a store that would have cost more for all those little extras.


Organic Bananas $1.28Rising Crust Pizza $3.29Frankenberry Cereal $2.49Count Chocula Cereal $2.49Roast Beef $2,49Raw Medium Shrimp $5.99Frosted Shredded Wheat $1.99Mint Mou…

Huntington Home Rug 24"x36" Product Review

Image
I recently purchased the rug that was the "Red Hot" Special a few weeks ago week for $4.99 to replace our front door rug that was looking a little ratty. There were three color choices, that I saw, and I chose a gray and off-white diamond pattern. A few of the rugs looked a little frayed along the seams already like the construction isn't all that great? I picked one that appeared to be in good shape and so far it is holding up great! It is not rubber backed, so I will probably need to put a piece of non-skid material underneath it, but no biggie. The rugs I last purchase for my kitchen from Target were similar and I paid over $20 per rug, so these are a steal of a deal if they hold up for even a bit.

**After washing once, there are some frayed spots, but I am still not disappointed for $4.99.

Lazy French Dip Subs

Image
Thanks to Carolyn for this quick dinner idea!
Makes 6 sandwiches, Cost per serving: $1.61

Ingredients 2 cans French Onion soup 1 package Deli Rolls 2 packages Roast Beef Deli Meat 1 package Sliced Provolone or Mozzarella 
Directions 1. Simmer roast beef in french onion soup (no water) in a medium sauce pan until warmed through. 2. Drain meat reserving soup for later. Place meat on bottom half of bun.  3. Place cheese on top of meat and broil both halves in oven until the bread is lightly toasted and the cheese is melted. 4. Serve with french onion soup in small cups for dipping.

Aldi-Only Challenge Week 8: $72.21

I have yet to have a week over $100 since I started this challenge and I thought I would be running out of more things, but I am really not. I also started buying ahead for Thanksgiving dinner pantry items so that I don't get hit with a giant bill the week of Thanksgiving. Here is what I purchased this week followed by the meal plan for the week:


Booberry Cereal (my husband demands this every Halloween!) $2.49Diapers $4.99Single Serve Frozen Meals (2) $1.98Blue Cheese Dressing $1.29Wipes (2) $1.70Evaporated Milk (2) $1.58 - ThanksgivingCanned Pumpkin (2) $1.78 - ThanksgivingCoffee K-Cups $4.99Unsalted Butter $3.49 (Yikes! - what is going on with the price of butter?)Chewy Cookies $.99 (husband requested store-bought - trying not to take that personally)Cheese Crackers $1.89Animal Crackers $1.29Caramel Apples $1.29Anjou Pears $.99Frozen Broccoli Florets $.99Iceberg Lettuce $1.29Whole Wheat Bread $1.29Frosted Shredded Wheat $1.99Granny Smith Apples $1.89Cottage Cheese $2.29Extra Shar…

Aldi Only Challenge Week 7: $81.73

My overall total was a little higher this week, but still under my $100 goal. We have officially run out of the brands of pop my husband likes for his lunches and tonic water, so I may have to cheat my Aldi-Only challenge to get those items. Here is what I purchased this week followed by my meal plan with links to recipes:


Frozen meals (2) $1.98Apple Wedger $2.49 - Special deal this week- similar kind starts around $9-12 at Target and WalMartRising Crust Pizza $3.29Pumpkin Bagels $1.99Gala Apples $1.89Sugar 4 lb. $1.78Organic Bananas $1.28Frosted Shredded Wheat $1.99Dish Detergent $1.89Premium Coffee $4.99Whole Milk (2) $5.78String Cheese $2.89Elbow Macaroni $1.49Unsalted Butter $3.49Monterrey Jack Cheese Block $1.99Colby Jack Cheese Block $1.99Liquid Hand Soap $.85Black Beans (2) $1.18Sour Cream $1.29Baby Wipes $.85Apple Cinnamon "Nutrigrain" Bars $1.79Onions $.99Organic Salsa $1.99Lime $.25Lemon $.59Avocado $.79Half Ham $16.82Pumpkins (2) $5.38Tax $6.61 Total $81.73
Meal Pla…